דעה: להיאבק על ביטול חברות כוח האדם, לא פחות

מאת: קורט טוכולסקי

פורסם במקור בעבודה שחורה

אי אפשר לרפא את ההעסקה הלא ישירה

לפחות עשור מנסים בצורות שונות ומשונות לגרום להעסקה הלא ישירה להיות העסקה הוגנת, המאבק החדש של הסטודנטים מתאי "קמפוס לכולנו" ו"תא אופק"  בשיתוף עם "כוח לעובדים" באוניברסיטה העברית מראה כי אין שום דרך לעשות זאת. לאחר שנים של חקיקות של טלאים על גבי טלאים שנועדו לחייב את חברות כוח האדם/חברות הקבלן/נותני השירותים, בסך הכול לדאוג לכך שעובדיהם יקבלו את זכויות הבסיס החוקיות שוב ניתנת עדות לכך שדבר לא השתנה.

עובדות ועובדי ניקיון שהועסקו במשך שנים באוניברסיטה העברית ובמשך שנים לא קיבלו את זכויותיהם כחוק, תוך שממשכורותיהם נגבים סכומים באופן לא חוקי, ולא מופרשים לטובתם כל ההפרשות כדין, עומדים בפני פיטורין, שכן האוניברסיטה מחליפה את החברה שמעסיקה אותן והחברה החדשה לא רוצה לקחת עבדים ותיקים ובעלי זכויות מסוימות. היא רוצה להעסיק עבדים חדשים. האוניברסיטה מצידה טוענת כל מני טיעונים שנועדו לפטור אותה מאחריות. וכך כאילו העדויות על העושק של עובדי קבלן והמאבקים לשיפור מצבם אינם כבר בני שני עשורים, לאחר כל החקיקות והצווים, לאחר כל ההבהרות והשיפוצים, אנחנו יכולים לראות ששום דבר לא השתנה.

שום דבר לא השתנה מסיבה פשוטה. אי אפשר לתקן שיטה שכל תכליתה היא החלשת העובדים, אי אפשר לתקן שיטה שבנויה מראש בצורה של הוספת גורם שליטה שאמור להתקיים מהכסף שהוא גוזל מהעובד. ההסתדרות שמושתקת בשלמוני דמי החבר של עובדי הקבלן, יכולה עד מחר להציע תיקוני חקיקה שכל ילד יכול לראות תוך 2 דקות איך אפשר להתחמק מהם. חברי כנסת חברתיים יכולים להציע תיקוני חקיקה נוספים והכול יגמר אותו דבר, החוק לא יספיק להיכנס לרשומות, ועורכי דין זריזים כבר יראו לבעלי חברות העבדים איך להתחמק מקיומו. הגיע הזמן לומר אין דרך ל"ריפוי" של שיטת ההעסקה באמצעות חברות קבלן הגיע הזמן לחסלה.

העסקה לא ישירה נועדה לפגוע בעבודה המאורגנת וביכולתו של העובד להתגונן מול שרירות ליבו של המעסיק בפועל. לאוניברסיטה העברית זה מאוד נוח שיש בה עבדים ושהיא לא חייבת להם כלום. זה בהחלט עדיף מבחינת חשב האוניברסיטה על עובדי אוניברסיטה מאורגנים שדורשים את זכויותיהם. זה רע מאוד לעובדים ולחברה בה הם חיים. זה מסביר יופי איך שיעור האבטלה יורד ושיעור העובדים העניים עולה.

שום חקיקת משנה לא תשנה את זה, לא תיקון בחוק חברות קבלניות ולא תיקון בחוק חברות כוח אדם. התיקון היחיד הוא התיקון הסופי, תיקון שיגדיר את זכותו של כל עובד להיות מועסק באופן ישיר במקום עבודתו. תיקון לחוק שיקבע שבישראל יש רק העסקה ישירה ויגדיר סייגים מאוד מצומצמים ומנגנוני פיקוח ואכיפה יעילים, נוסף על כך יש להגדיר מתן עדיפות לקואופרטיבים של עובדים זמניים, שכן קואופרטיב של עובדים זמניים לא יהיה בעל צורך קיומי של עשיקת עובדיו.

תמיד יהיו עובדים זמניים, אני מוכן לקבל את ההנחה הזו, אבל לשם כך יש צורך בהגדרה כזכות יסוד את זכותו של עובד להעסקה ישירה. לאחר שתוגדר זכות יסוד זו, ניתן יהיה להגדיר את המצבים בהם יכולה חברה להעסיק עובדים להשמה זמנית כעובדים מחליפים, והגדרה של הסנקציות כלפי חברות השמה וחברות מעסיקות שיעסיקו עובדים באופן לא ישיר לאורך שנים. אין שום סיבה שעובדי ניקיון ושמירה יעבדו בחברות עבדים ולא יהיו עובדי מקומות העבודה בהם הם מועסקים בפועל. באוניברסיטה העברית צריכים לעבוד שומרים כעובדי הביטחון של האוניברסיטה ועובדי הניקיון והגינון כעובדי האוניברסיטה. אין דרך אחרת להתגבר על עוולות ההעסקה באמצעות מתווכים, באמצעות פרזיטים שכל תכליתם היא פגיעה בעובדים, בזכויותיהם, ביכולתם להיאבק ובכיסם.

המאבק של הסטודנטים מ"קמפוס לכולנו" ו"תא אופק" הוא מאבק חשוב. הוא מראה שלסטודנטים לא אכפת רק משכר לימוד, ושניתן לגייס סטודנטים לא רק למאבקים אנטישמיים בשרות ההון, כמו שהתאחדות הסטודנטים כל כך נהנית לעשות לאחרונה. הוא לא הראשון בשרשרת מאבקים של עובדי קבלן וסטודנטים באוניברסיטה העברית למענם. כדי שהוא יהיה האחרון, צריך להיאבק על העסקה ישירה של העובדים באוניברסיטה, או העסקת קואופרטיב של עובדי ניקיון/שמירה/גננות באוניברסיטה, במקום העסקתם באמצעות קבלן. את ההעסקה הלא ישירה אי אפשר לתקן, הגיע הזמן לצאת למאבק שתכליתו חיסול העיוות הזה בשוק העבודה.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על דעה: להיאבק על ביטול חברות כוח האדם, לא פחות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s